Aktualności

W magazynach, sklepach sprzedających towary o różnych gabarytach, ale i w firmach produkcyjnych coraz częściej wykorzystuje się różnego typu wózki transportowe, które zarówno ułatwiają klientom przewożenie ciężkich produktów z półek do kasy, jak i poprawiają komfort pracy osób zatrudnionych w danej firmie. Z jakich wózków korzysta się najczęściej i co warto o nich wiedzieć?

Wózki do transportu – rodzaje i metody wykorzystania

Wśród podstawowych rodzajów wózków transportowych wyróżnić można dwukołowe i czterokołowe wózki transportowe, których wielkość i powierzchnia załadunkowa pozwala na przewożenie nimi zupełnie innych typów produktów. Popularne dwukołowce wykorzystywane są zwykle w firmach o mniejszych powierzchniach i do transportu towarów lekkich i małych. Specjalne wykonanie takich wózków pozwala ułożyć na nich stosy kartonów z zapakowanym towarem drobnicowym, który później rozkładany jest na półkach, lub umiejscowić na nich produkty podłużne, trudne do przeniesienia w ramionach. Dwukołowe wózki transportowe widzi się najczęściej przy przewożeniu towarów z aut dostawczych do sklepów, ale i na terenie firm handlowych czy magazynowych, wykorzystujących je do usprawnienia rozładunku.

Wózki czterokołowe stanowią wsparcie dla transportowania produktów wielkogabarytowych, ciężkich i nieforemnym. Można je dodatkowo podzielić na wózki o otwartej konstrukcji oraz o ramach zabudowanych. Te pierwsze wykorzystywane są np. w samoobsługowych sklepach budowlanych, do przewożenia ciężkich materiałów, cementów, worków z klejami a nawet drobniejszych mebli. Wózki czterokołowe zabudowane stosuje się tam, gdzie produkty mają konsystencję sypką ale przewożone są “na luz” czyli bez zabezpieczającego je opakowania. Wszystkie rodzaje wózków transportowych opracowywane są przez producentów tak, by ich używanie było bezpieczne, wygodne i zwiększało komfort zarówno dokonywania zakupów (klienci), jak i poprawiało wygodę pracowników obsługujących dane towary, minimalizując w ten sposób ryzyko uszkodzenia kręgosłupa.