Aktualności

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Twój zwierzak potrzebuje badań układu pokarmowego? Zabierz go na gastroskopię w Gliwickiej Klinice Weterynaryjnej!

Przyczyn, dla których Twój ukochany pies lub kot powinien przejść zabieg gastroskopii weterynaryjnej, może być naprawdę wiele. Od podejrzenia, że w jego żołądku pojawiło się zagrażające zdrowiu ciało obce, poprzez przypuszczenia o wystąpieniu zmian nowotworowych aż do realnej potrzeby zlokalizowania wewnętrznego krwawienia, np. z wrzodów.

Jeśli więc masz podejrzenie, że warto sprawdzić, co dzieje się w układzie pokarmowym Twojego pupila, nie zwlekaj i zabierz go do Gliwickiej Kliniki Weterynaryjnej. Na miejscu zespół wykwalifikowanych lekarzy weterynarii będzie w stanie przeprowadzić zabieg w pewny i bezpieczny sposób, dbając o najwyższy poziom komfortu zarówno zwierzęcia, jak i jego właściciela.

Czy zabieg gastroskopii weterynaryjnej u psa lub kota różni się od badania wykonywanego u ludzi? Jak ma się gastroskopia do endoskopii?

Gastroskopia weterynaryjna u psa czy kota to zabieg analogiczny do tego typu badania przeprowadzanego u ludzi. Zalicza się ją do zabiegów endoskopowych. Co to właściwie oznacza?

Endoskopia to ogólna nazwa grupy różnych badań diagnostyczno-leczniczych wykorzystywanych zarówno w medycynie, jak i weterynarii. Badania endoskopowe polegają na oglądaniu wnętrza organizmu dzięki wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu w postaci wideoendoskopów lub fiberoskopów. Są to swego rodzaju wzierniki wyposażone we własne źródło światła, które umieszcza się w podlegającym badaniu obszarze ciała. Występują w wariancie sztywnym i elastycznym. Z wykorzystaniem endoskopów możliwe jest oświetlenie wnętrza wybranego narządu, następnie, dzięki sprawnemu systemowi soczewek – przekazanie jego obrazu na nieustannie kontrolowany przez lekarza ekran. Wziernik ten wyposażony jest także w specjalny kanał narzędziowy, dzięki któremu do wnętrza organizmu wprowadzić można wyposażenie niezbędne do pobierania próbek materiału czy przeprowadzenia różnego rodzaju zabiegów.