Aktualności

Przewożenie rowerów na dachu jest najprostszym sposobem ich przewozu. Popularność tego wyjścia pochodzi przede wszystkim z faktu, iż do stworzenia takiego rodzaju transportu nierzadko nie są potrzebne ogromne wkłady pieniężne. Co też ważne, wszystko czego wymagamy do przewiezienia pojazdu na dachu możemy kupić oraz umieścić sami, ponieważ nie potrzebuje to dużych interwencji w samochód, tak jak np. w wypadku platform, jakie są instalowane na haku holowniczym. Więc jakie bagażniki na rower dobrać?

Rower na dachu – zaczepy mocowane do belek dachowych pojazdu czy box dachowy.

Wpierw montujemy bagażnik dachowy bazowy w formie bocznych kolumn na relingi dachowe i zaczepy rowerowe, jeden zaczep dla każdego pojazdu. Dostępne są dwa rodzaje: stalowe belki o profilu prostokątnym, do nich osadza się zaczepy, inny rodzaj to belki aluminiowe aerodynamiczne, do nich montuje się zaczepy na tzw. wsuwki. Jeśli mają to być zaczepy aluminiowe, nie mogą być tanie. Więc ekonomicznie będzie kupić stalowe zaczepy na rower.

Bagażniki na rower stawiany na dach pojazdu

Jest to odpowiednie wyjście jeżeli posiadany poprzez nas pojazd ma fabrycznie umieszczone relingi. Wówczas dajemy do nich boczne listwy bazowe bagażnika, zrobione wielokrotnie z aluminium czy stopu stali. Na belkach z kolei umieszcza się rynienki do kół rowerowych oraz zaczepy do trzymania pojazdów. Zaczepy (zazwyczaj w kształcie łapy) zaciska się na ramie pojazdu pokrętłem. Włożenie roweru do takiego bagażnika potrzebuje czasu, siły i dużego wzrostu.

Bagażnik rowerowy w samochodzie

To wyjście niezwykle ekonomiczne. Potrzebuje tylko zakupu dobrych szyn łączących i futerałów osłonowych na pojazdy. Dobrze zamontowane pojazdy nie przemieszczają się po bagażniku samochodowym. Jednoślady ochronione są przed zmiennymi warunkami klimatycznymi, nie stawiają oporu powietrza ani nie zwiększają gabarytów pojazdu.